СИНТЕЗ КОМПРОМІСНО-ОПТИМАЛЬНИХ ТРАЄКТОРІЙ МОБІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ У КОНФЛІКТНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2015-0-1(22)-40-49Ключові слова:
управління, багатокритеріальна оптимізація, варіаційна задача, нелінійна схема компромісів, інтелектуальний робот, потенційна функція, конфліктуючі об’єкти.Анотація
У роботі розглядається задача пошуку оптимальних траєкторій рухомих об'єктів в конфліктному середовищі, а також протилежна задача оптимізації розміщення активних конфліктуючих предметів. Конфліктна середовище припускає наявність як пасивних, так і активних складових.
При вирішенні прямої задачі враховується, що вимоги до траєкторій мобільних об'єктів, що рухаються в конфліктному середовищі, зумовлюють характерну для багатокритеріальних задач неминучість компромісності рішення. У зв'язку з цим, завдання синтезу оптимальної траєкторії руху в заданих умовах вирішується методом динамічного програмування з критерієм оптимальності, отриманим як скалярна згортка за нелінійною схемою компромісів. В узагальнений критерій входять три часткових критерія: перший кількісно визначає ступінь небезпеки наближення до кордонів заборонених зон, другий характеризує довжину переходу, третій частковий критерій визначає ступінь небезпеки наближення до чужого рухомого об'єкту.
Протилежна задача оптимізації розміщення активних конфліктуючих предметів припускає, що рух мобільного об'єкта до цільової кінцевої точки максимально ускладнено, а витрати коштів на експлуатацію системи мінімізуються. Дана задача вирішується за допомогою методу багатокритеріального динамічного програмування. У відповідності з цим методом при визначенні оптимальної траєкторії руху мобільного об'єкта на кожному кроці вирішується функціональне рівняння Беллмана. При цьому, найкраща структура розміщення відповідає максимальному значенню сумарних втрат. Оптимізація структури розміщення активних конфліктуючих об'єктів в загальному вигляді полягає в застосуванні комбінації методу динамічного програмування і методу дерева структур.
Посилання
Voronin A. (2014), Multicriteria Decision–Making. Systemic Ahhroach, Lambert Academic Publishing, 139 p.
Voronin A. (2013), Theory and Practice of Multicriteria Decisions: Models, Methods, Realization, Lambert Academic Publishing, 305 p.
Voronin A. N., Ziatdinov Y.K., Permiakov Y.O., Varlamov I.D. (2014), Multicriteria optimization of dynamic control systems, Modern Information Technologies in the Sphere of Security and Defence, Vol. 2 (20). pp. 38–48.
Saaty T.L. (1990), Multicriteria Decision Making: The Analytical Hierarchy Process, N.Y., McGraw-Hill, 380 p.
Voronin A.N. (2009), A nonlinear trade-off scheme in multicriteria evaluation and optimization problems, Kibernetika i Sistemnyi Analiz, Vol. 4. pp. 106–114.
Voronin A.N., Pavlov V.V. (1986), Multicriteria problem of manager, [Mnogokriterialnaya zadacha dispetchera], Avtomatika, Vol. 5, pp. 48–53.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.