Функціональна модель підсистеми безпеки системи управління безпроводовими сенсорними мережами військового призначення
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2025-52-1-85-92Ключові слова:
безпроводові сенсорні мережі, система управління, підсистема безпеки, функціональна модель управління, атака, виявлення вторгнень, управління безпекоюАнотація
Розвиток сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у військовій сфері потребує вдосконалення систем управління безпроводовими сенсорними мережами. Ефективне поєднання процесів моніторингу та телекомунікації із гарантуванням конфіденційності, цілісності, доступності та автентифікації інформації можливе лише за наявності комплексної системи управління безпроводовими сенсорними мережами, важливою складовою якої є підсистема безпеки.
Метою статті є розроблення функціональної моделі підсистеми безпеки системи управління безпроводовими сенсорними мережами військового призначення для забезпечення безпеки їх функціонування та оптимізації її впливу на інші підсистеми системи управління на всіх рівнях мережі.
Методи дослідження. Під час написання статті використано методи аналізу та синтезу. Зазначений методологічний підхід дає змогу визначити цільові функції підсистеми безпеки та математично формалізувати процес забезпечення безпеки системи управління безпроводових сенсорних мереж військового призначення.
Отримані результати дослідження. Проведено аналіз наукових публікацій та визначено, що модель системи безпеки з повним перекриттям (модель Клементса – Хоффмана), що спирається на теорію графів, нечітких множин, ймовірностей вважається основою для формалізації процесу функціонування систем безпеки. Розроблено функціональну модель підсистеми безпеки, що складається з таких модулів: аутентифікації й управління доступом, шифрування, виявлення і запобігання вторгненням, управління політиками безпеки та оновлення програмного забезпечення й відновлення. Наведена модель, що забезпечує повне перекриття загроз, формалізована у вигляді математичного опису, що підвищує рівень стійкості мережі до атак.
Елементи наукової новизини. Науковою новизною роботи є синтез існуючих методів захисту і механізмів безпеки в єдину підсистему, що дає змогу комплексно оцінювати та мінімізувати ризики від атак для безпроводової сенсорної мережі військового призначення. Запропонований підхід забезпечує адаптивність та інтегрується в існуючі системи управління.
Теоретична й практична значущість. Теоретичною значущістю дослідження є розвиток методів математичного моделювання загроз та побудова стійкої архітектури управління безпекою безпроводових сенсорних мереж. Практична цінність результатів дослідження полягає у можливості їх впровадження у військових і спеціальних системах зв’язку, що забезпечує підвищену захищеність критичних інформаційно- комунікаційних систем у сучасних умовах.
Посилання
Жук О. В., Машталір В. В., Грозовський Р. І., Чекан А. Ю. Функціональна модель системи управління бездротовими сенсорними мережами військового призначення. Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони. 2024. № 3(51). С. 146–154. DOI: https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-51-3-146-154.
Міночкін А. І., Романюк В. А. Безпека мобільних радіомереж. Збірник наукових праць ВІТІ НТУУ «КПІ». 2004. Вип. № 5. С. 116–126.
Артюх С. Г., Жук О. В., Чернега В. М. Класифікація атак у безпроводових сенсорних мережах тактичної ланки управління військами. Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони. 2023. № 3(48). С. 11–19. DOI: https://doi.org/10.33099/2311-7249/2023-48-3-11-19.
Міночкін А. І., Романюк В. А., Шаціло П. В. Виявлення атак в мобільних радіомереж. Збірник наукових праць ВІТІ НТУУ «КПІ». 2005. Вип. № 1. С. 102–111.
Gautam A. K., Kumar R. A comprehensive study on key management, authentication and trust management techniques in wireless sensor networks. SN Applied Sciences. 2021. №1(3). DOI: https://doi.org/10.1007/s42452-020-04089-9 (accessed: 17.03.2025).
Rehman A. U. et al. A Survey on MAC-Based Physical Layer Security over Wireless Sensor Network. Electronics. 2022. № 16(11). P. 2529. DOI: 10.3390/electronics11162529 .
Jain U., Hussain M. Wireless Sensor Networks: Attacks and Countermeasures. SSRN Electronic Journal. 2018. DOI: 10.2139/ssrn.3170185.
Hoffman L. J., Clements D. Fuzzy computer security metrics: A preliminary report. Memorandum No. ERLM77/6. 27 January 1977. Electronics research laboratory. College of Engineering University of California, Berkeley. 20 p. URL: https://www2.eecs.berkeley.edu/Pubs/TechRpts/1977/ERL-m-77-6.pdf. (accessed: 17.03.2025).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.