Інформаційно-аналітичні основи формування концепції обґрунтування вимог до системи управління для підтримання заданого рівня боєздатності військ (сил)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-51-3-89-95

Ключові слова:

боєздатність військ (сил), стійкість системи управління, живучість системи пунктів управління, оперативність органу управління, концепція обґрунтування вимог

Анотація

Метою статті є розроблення інформаційно-аналітичних основ формування концепції обґрунтування вимог до системи управління військами (силами) під час бойових дій. У дослідженні використано елементи теорії автоматичного регулювання, теорії ймовірностей, методи аналізу та порівняння. Розроблена концепція визначає спосіб та загальний порядок розрахунку необхідних значень показників стійкості системи управління, живучості системи пунктів управління та оперативності органу управління. Запропонована концепція є основою для розроблення методичного апарату обґрунтування вимог до системи управління у складі трьох взаємопов’язаних методів: метод оцінювання ефективності системи управління військами (силами), метод урахування впливу системи управління на боєздатність військ у ході бойових дій та метод обґрунтування вимог до системи управління для підтримання заданого рівня боєздатності військ (сил) під час бойових дій. Новизною першого методу є те, що в ньому вперше, систему регулювання використано для оцінювання ефективності системи управління військами (силами) та введено до наукового обігу поняття терміну «ймовірність виходу з ладу регулятора». Це забезпечує підвищення точності оцінювання боєздатності військ (сил) завдяки урахуванню не лише можливостей сил і засобів матеріально-технічного забезпечення, але й ефективності системи управління військами (силами) в цьому процесі. Новизна другого методу зводиться до того, що вперше показано як система управління впливає на боєздатність військ (сил). Використання розробленого методу дає змогу порівняти значення допустимої величини середньодобових відносних втрат озброєння та військової техніки своїх військ (сил) в ідеальних та реальних умовах роботи. Новизною третього методу стало те, що вперше обґрунтовано вимоги до системи управління за критерієм підтримання заданого рівня боєздатності військ (сил) з урахуванням практичних можливостей у забезпеченні необхідних значень часткових показників, що характеризують інтенсивність потоку відмов елементів системи управління. Теоретичним значенням викладеного у статті є розроблення інформаційно-аналітичних основ формування концепції формування методичного апарату обґрунтування вимог до системи управління. Практичне значення зводиться до можливості використання отриманих результатів науково-дослідними установами під час формування моделі перспективної системи управління військами (силами).

Біографія автора

Віктор Власюк, Центральний науково-дослідний інститут Збройних Сил України

кандидат технічних наук, старший науковий співробітник

Посилання

Алтухов П. К., Афонський І. А., Королев Р. Г. та ін. Основи теорії управління військами. Москва : Воениздат. 1984. 222 с.

Романченко І. С., Шуєнкін В. О., Можаровський В. М. Теорія відверненого збитку : монографія. Львів : НАСВ ЗС України, 2017. 244 с.

Романченко І. С., Гусак Ю. А., Старинський І. М. та ін. Основи воєнно-теоретичних досліджень: нові реалії та технології: моногр. в 4 т. Київ : ЦНДІ ЗС України, 2022. Т. 2 : Дослідження проблем будівництва Збройних Сил. 332 с.

Новіков Д. А. Теория управления организационными системами. Москва : РАН, 2005. 584 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30

Номер

Розділ

Інформаційно-аналітична діяльність у сфері безпеки та оборони