Математична модель багаторівневої ієрархічної системи управління угрупованнями військ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-51-3-23-33Ключові слова:
математична модель, система управління військами, теорія управління, багаторівнева ієрархічна система управління, угрупування військАнотація
У статті наведено математичну модель багаторівневої ієрархічної системи управління угрупованнями військ, що базується на положеннях теорії управління. Метою статті є висвітлення математичної моделі багаторівневої ієрархічної системи управління угрупованнями військ, що базується на основних положеннях теорії управління і дає змогу досліджувати вплив окремих рівнів управління на ефективність системи в цілому, а також обґрунтовувати вимоги до її раціональної структури. Під час проведення дослідження використано методи теорії управління, зокрема, комплексний метод багатопараметричної ідентифікації, імітаційне моделювання та комбінований метод оптимізації рішень. Розроблено математичну модель на основі системи диференціальних рівнянь, що описують управління на стратегічному, оперативному й тактичному рівнях. Цей підхід надає можливість аналізувати взаємозв’язки між рівнями управління та їх вплив на загальну ефективність системи управління військами. Основним науковим завданням статті є розробка математичної моделі ієрархічної системи управління угрупованнями військ, що дає змогу підвищити ефективність управлінських процесів завдяки чіткому обґрунтуванню структурних вимог до кожного рівня управління. Модель призначена для аналізу та оцінки впливу різних рівнів управління (стратегічного, оперативного, тактичного) на загальну ефективність функціонування системи управління військами. Показано, що математичну модель багаторівневої ієрархічної системи управління угрупованнями військ можна представити системою диференціальних рівнянь, в якій стан об’єкта управління описується вектором його стану, управляючий вплив (прийняте рішення) – вектором управління, а безпосереднє управління – операторами контролю стану та планування застосування об’єкта управління. Запропонований підхід дає змогу досліджувати вплив кожного рівня управління на ефективність системи управління військами в цілому, що дає змогу застосовувати її раціональну структуру та обґрунтовувати вимоги до них. Практична значущість дослідження зводиться до можливості застосування отриманих результатів для удосконалення процесів управління угрупуваннями військ. Модель може бути використана для оптимізації структури управління Збройними Силами, а також для розробки практичних рекомендацій щодо раціонального розподілу управлінських функцій та підвищення ефективності виконання завдань на всіх рівнях управління військами.
Посилання
Україна. Президент (2014–2019; П. О. Порошенко). Указ Президента України від 06.06.2016 № 240/2016. «Про Стратегічний оборонний бюлетень України». Київ : Адміністрація Президента України, 2016. 61 с.
Україна. Президент (2014–2019;
П.О. Порошенко). Указ Президента України від 14.03.2016 № 92/2016 «Про Концепцію розвитку сектору безпеки і оборони України». Київ : Адміністрація Президента України, 2016. 45 с.
Ткаченко В. І., Смірнов Є. Б. та ін. Теорія прийняття рішень органами військового управління: монографія / за ред. В. І. Ткаченка, Є. Б. Смірнова. Харків : ХНУАП, 2008. 545 с.
Островський С. М. Обґрунтування вимог до системи управління оперативного угруповання військ: дис. … канд. військ. наук: 20.02.12 / Островський Сергій Миколайович. Київ: ЦНДІ ЗС України, 2019. 187 с.
Кірсанов С. О. Методичні основи математичного моделювання функціонування автоматизованої системи управління військами: дис. … докт. техн. наук: 01.05.02 / Кірсанов Сергій Олександрович. Київ : ЦНДІ ЗС України, 2023. 537 с.
Довідник з теорії автоматичного управління / під ред. А. А. Красовського. Москва : «Наука», 1987. 712 с.
Алтухов П. Основы теории управления войсками. Москва : Военное издательство, 1984. 222 с.
Фурманов К. В., Шовкошитний І. І., Тімофєєв А. В. Щодо обґрунтування вимог до процесу управління видами оперативного забезпечення. Зб. наук. праць ЦНДІ ЗС України. 2012. № 3(61). С. 53–63.
Месарович М., Мако Д., Такахара И. Теория иерархических многоуровневых систем. Москва : Мир, 1973. 344 с.
Павленко П. М., Філоненко С. Ф., Чередніков О. М., Трейтяк В. В. Математичне моделювання систем і процесів: навч. посіб. Київ : НАУ, 2017. 392 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.