Модель оцінювання ефективності різнорідних організаційно-технічних заходів радіоелектронного захисту на основі модифікованого евристичного методу вирішальних матриць
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-50-2-103-110Ключові слова:
радіоелектронний захист, організаційно-технічні заходи, оцінювання ефективності, евристичні методи, модифікований метод вирішальних матрицьАнотація
Насичення бойових порядків засобами зв’язку, радіоелектронної розвідки, радіонавігації та радіоелектронного подавлення породжує проблему їх сумісного, одночасно ефективного та безпечного застосування в єдиному фізичному, електромагнітному просторі та у часі. Для вирішення проблеми або зменшення можливих негативних наслідків неузгодженого застосування радіоелектронних засобів у межах угруповань військ (сил) плануються та здійснюються заходи радіоелектронного захисту. Проведення таких заходів потребує оцінювання з метою вибору найкращих варіантів. Наразі комплексних аналітичних методик і моделей для оцінювання ефективності системи різнорідних організаційно-технічних заходів радіоелектронного захисту не існує. Проте для пошуку рішень можуть бути застосовані евристичні методи, які ґрунтуються на правилах та експертному досвіді прийняття рішень. З урахуванням цього, стаття присвячена вирішенню актуального наукового завдання, яке полягає у висвітленні моделі оцінювання ефективності різнорідних організаційно-технічних заходів радіоелектронного захисту в угрупованні військ (сил) на основі модифікованого евристичного методу вирішальних матриць. Крім того, запропоновано блок-схему моделі та структуру дерева цілі, яку розроблено з урахуванням змісту радіоелектронного захисту. Викладені пропозиції щодо модифікації методу вирішальних матриць та його адаптації для вирішення задачі оцінювання ефективності заходів радіоелектронного захисту. Під час проведення дослідження у статті застосовано положення системного підходу, евристичний метод вирішальних матриць, методи експертного оцінювання та парних порівнянь і формальної логіки. Поєднання таких методів дало змогу системно підійти до формування розглянутої моделі. Наукова новизна полягає у запропонованій моделі, яка базується на модифікованому евристичному методі вирішальних матриць. На відміну від базової версії методу, у модифікованому методі вперше побудована структура дерева проблеми оцінювання рівня ефективності різнорідних заходів радіоелектронного захисту, використано спрощений формалізований підхід до отримання та оброблення експертних даних, реалізовано додатковий рівень оцінювання ефективності, що дає змогу здійснювати послідовну згортку оцінок заходів і завдань радіоелектронного захисту. Практична значущість отриманих результатів дослідження для воєнно-оборонної сфери зводиться до можливості застосування запропонованої моделі та модифікованого евристичного методу для оцінювання слабко формалізованих складних неоднорідних систем з отриманням оцінок за відсутності чіткої шкали критеріїв за принципом «найбільш вагомого кластера». Доцільність та можливість практичного застосування моделі підтверджено висвітленими прикладами розрахунків, які проведені для декількох варіантів вхідних даних.
Посилання
Залата О. Втрати шокують : військовий розповів, як ЗСУ збивають свої ж дрони на мільйони доларів. 25.10.2023. URL: https://focus.ua/uk/digital/601414-vtrati-shokuyut-vijskovij-rozpoviv-yak-zsu-zbivayut-svoyi-zh-droni-na-miljoni-dolariv (дата звернення 11.04.2024).
Шолохов С. М., Самборський І. І., Вакуленко О. В., Ніколаєнко Б. А. Завадозахист радіоелектронних засобів. Частина 1. Основи завадозахисту систем зв’язку: навчальний посібник. Київ: ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. 210 с.
Торопчин А. Я., Романенко І. О., Даник Ю. Г., Пащенко Р. Е. та ін. Довідник з протиповітряної оборони. Київ : МО України, Харків : ХВУ. 2003. 368 с.
Сидоренко Р. Г. Акулінін Г. В., Безверхий С. А., Гончаров А. А. Ефективність заходів радіоелектронного захисту об’єктів від радіометричних систем виявлення за рахунок використання спеціальних покриттів. Зб. наук. праць Харківського національного університету Повітряних Сил. 2019. № 2. С. 106–112.
Ляшенко В. Методика оцінки ефективності захисту кабельних ліній і радіоелектронних засобів стаціонарних пунктів управління від зовнішнього електромагнітного впливу. Зб. наук. праць Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки. 2019. № 1(1). С. 111–115. URL : https://dndivsovt.com/index.php/journal/article/view/197 (дата звернення: 10.04.2024).
Воронін А. М., Савченко А. С. Оцінка складних систем: багатокритеріальний підхід. International Scientific Technical Journal "Problems of Control and Informatics". 2023. № 67(6). С. 83–89. DOI: 10.34229/1028-0979-2022-6-7.
Voronin A. Multicriteria decision making for the management of complex systems. USA : IGI Global, 2017. 201 p.
Волкова В. Н. Моделювання систем і процесів. Практикум: навч. посіб. для академічного бакалаврату. 2016. URL : https://stud.com.ua/24995/menedzhment/ modelyuvannya_sistem_i_protsesiv. (дата звернення: 10.04.2024).
Стельмашонок Е. В. Моделювання систем і процесів: підручник. 2018. URL: https://stud.com.ua/ 174062/tehnika/modelyuvannya_ protsesiv_i_sistem (дата звернення: 10.04.2024).
Волкова В. Н., Денисов А. А. Методы организации сложных экспертиз : учеб. пособ. и методические указания к лабораторным работам по курсам «Теория систем и системный анализ» и «Социология». Санкт-Петербург: Изд. СПбГТУ, 1998. 48 с.
Ядов В. А. Стратегия социологического исследования. Москва : Академкнига, Добросвет. 2003. 596 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.