Концептуальний підхід до визначення необхідного внеску інженерних військ у забезпечення заданого рівня боєздатності військ (сил) Збройних Сил України у мультидоменному середовищі
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-49-1-171-176Ключові слова:
боєздатність військ (сил), внесок інженерних військ, мультидоменне середовищеАнотація
Аналіз сучасних війн і збройних конфліктів свідчить, що більшість держав-членів НАТО, реально оцінивши власні загрози національній безпеці й обороні, активно приступили до напрацювання доктринальної бази війн майбутнього. Найбільш важливими у цій базі вважаються концепції мультидоменних операцій, які ведуться військами (силами) у мультидоменному середовищі, зокрема, на суходолі, на морі, у повітряному, космічному та в кіберпросторі. З урахуванням зазначеного, стаття присвячена вирішенню актуального наукового завдання, суть якого полягає у визначенні необхідного внеску інженерних військ у забезпечення заданого рівня боєздатності військ (сил) Збройних Сил України у мультидоменному середовищі. У ході дослідження використано теорію бойових потенціалів, методи системного аналізу та математичного моделювання, що дозволило системно підійти до вирішення проблемного питання та отримати коректні результати з визначення необхідного внеску інженерних військ у забезпечення заданого рівня боєздатності військ (сил) Збройних Сил України у мультидоменному середовищі. За результатами дослідження у статті наведено визначення основних термінів боєздатності військ (сил) Збройних Сил України та запропоновано концептуальний підхід до визначення необхідного внеску інженерних військ у забезпечення заданого рівня їх боєздатності у мультидоменному середовищі. Наукова новизна запропонованого концептуального підходу полягає в урахуванні під час розрахунків коефіцієнта складності виконання визначених заходів інженерної підтримки військ (сил) Збройних Сил України у мультидоменному середовищі, величина якого визначається з відношення нормативного часу виконання цих заходів до поточного часу їх виконання у відповідному домені застосування військ (сил). Теоретична значущість отриманих результатів полягає у введенні до наукового обігу нових термінів, зокрема, «бойовий потенціал інженерних військ у мультидоменному середовищі». Практична значущість отриманих результатів полягає в отриманому формалізованому описі послідовності розрахунків із визначення необхідного внеску інженерних військ у забезпечення заданого рівня боєздатності військ (сил) Збройних Сил України у мультидоменному середовищі, а також у визначенні низки проблемних питань щодо інженерної підтримки військ (сил) Збройних Сил України на суходолі, на морі, та у повітряному просторі, вирішення яких потребуватиме впровадження запропонованого концептуального підходу або розроблення на його основі більш ефективного.
Посилання
Multi-Domain Battle. Evolution of Combined Arms for the 21st Century (2025-2040). Version 1.0, December 2017. URL: https://www.tradoc.army.mil. (дата звернення: 20.09.2023).
Andrew Feickert. Defense Primer. Army Multi-Domain Operations (MDO) / Congressional Research Service, November 21, 2022. URL: https://sgp.fas.org/crs/natsec. (дата звернення: 21.09.2023).
Judson J. US Army adopts new multidomain operations doctrine. October 10, 2022. URL: https://www.defensenews. (дата звернення: 24.09.2023).
Романченко І. С., Шуєнкін В. О., Свида І. Ю., Хомчак Р. Б. Розвиток теорії внесків військових формувань зі складу створеного угруповання військ у забезпечення їх боєздатності під час бойових дій. Київ : Редакційно-видавничий центр ЗС України, 2020. 287 с.
Можаровський В. М. Методологічні основи обґрунтування бойового складу Збройних Сил України для забезпечення потрібного рівня їх боєздатності. Дис. … докт. військ. наук. 20.01.05. Київ : ЦНДІ ЗС України. 2018. 476 с.
Романченко І. С., Шуєнкін В. О., Можаровський В. М. Теорія відверненого збитку. Львів : НАСВ ЗС України імені гетьмана Петра Сагайдачного. 2017. 244 с.
Череватий Т. В. Обґрунтування розподілу виділених фінансових ресурсів між заходами розквартирування з’єднань (частин) в польових умовах. Дис. … канд. військ. наук. 20.01.05. Київ : ЦНДІ ЗС України. 2019. 150 с.
Муштук А. В. Обґрунтування рекомендацій з визначення обсягу фінансових ресурсів на озброєння та військову техніку, які забезпечують боєздатність з’єднань (частин). Дис. … канд. військ. наук. 20.01.05. Київ : ЦНДІ ЗС України. 2020. 183 с.
Оперативні розрахунки завдань інженерного забезпечення. Методика та приклади. Київ : НУОУ ім. Івана Черняховського. 2015. 143 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.