Методичні положення обґрунтування складу організаційних структур
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2024-49-1-5-15Ключові слова:
організаційна структура, склад, планування експериментів, ефективність, вартість, метод таксономіїАнотація
Під час створення або розвитку організації ключовим аспектом є визначення її потрібного складу, тобто сукупності елементів, здатних виконати визначені завдання з максимальною ефективністю за раціонального використання ресурсів. Проте функціонування організації здійснюється в умовах невизначеності. Це ускладнює обґрунтування складу її організаційної структури. Метою статті є розроблення методичних положень обґрунтування складу організаційної структури окресленого типу на основі принципів системного аналізу для виконання завдань за призначенням. Під час проведення дослідження застосовано: метод безпосереднього оцінювання – для визначення експертами ступеня взаємозв’язку згрупованих за визначеними ознаками завдань під час визначення необхідних типів підрозділів (елементів) організаційної структури; метод аналізу ієрархій – для оцінювання важливості завдань, які повинні виконуватися організацією; метод планування експерименту – для формування варіантів складу підрозділів-виконавців завдань; експертний метод ранжирування – для оцінювання важливості показників, що характеризують створення і функціонування організації; метод таксономії – для визначення раціонального варіанта складу організаційної структури. Застосування зазначених методів дало змогу забезпечити визначення складу організаційної структури відповідно до цілей діяльності організації та завдань, що мають виконуватися для їх досягнення, а також необхідних типів підрозділів (елементів) організаційної структури із врахуванням ступеня взаємозв’язку згрупованих завдань. Науковою новизною розроблених методичних положень є сумісне застосування методів планування експериментів і таксономії, що дає можливість визначити збалансований склад підрозділів за ефективністю і вартістю для виконання завдань організації. Особливістю розроблених методичних положень є комплексне застосування вказаних вище методів, що дасть змогу досягнути поставлену мету, яка визначає теоретичну значущість розроблених методичних положень. Розроблені у статті методичні положення можуть використовуватися органами державного і військового управління для обґрунтування збалансованого складу організаційних структур, що створюються або удосконалюються, за ефективністю і часом виконання завдань підрозділами та витратами на їх створення і застосування. Це визначає практичну значущість розроблених методичних положень. Застосування означених положень показано на прикладі.
Посилання
Герасимов Б. М., Оксіюк О. Г., Шворов С. А. Проектування та застосування експертно-навчальних систем : Монографія. Київ: вид-во Європ. Ун-ту, 2008. 263 с.
Городнов В. П., Фык О. В. Математическое моделирование, оценка эффективности и синтез организационных структур предприятий. Харків: вид-во НУА, 2005. 192 с.
Pluta W. Multivariate Comparative Analysis in Economic Research: Taxonomic and Factor Analysis Methods (in Polish). Warsaw: PWE, 1977. 150 p.
Мильнер Б. З. Теория организации: Учебник. Москва : ИНФРА, 2003. 558 с.
Daft R. L. Organization Theory and Design. 13th ed. Boston: Cengage, 2021. 688 p.
Монастирський Г. Л. Теорія організації: підручник. 2-е вид. Тернопіль: ЗУНУ, 2020. 329 с.
Jones G. R. Organizational Theory, Design, and Change. 7th ed. Upper Saddle River: Pearson Education Limited, 2013. 512 p.
Венцель Е. С. Исследование операций. Москва : Сов. Радио, 1972. 552 с.
Цвиркун А. Д. Структура сложных систем. Москва : Сов. Радио, 1975. 200 с.
Николаев В. И., Брук В. М. Системотехника: методы и приложения. Ленинград: Машиностроение, 1985. 199 с.
Бешелев С. Д., Гурвич Ф. Г. Математико-статистические методы експертних оценок. Москва : Статистика, 1974. 160 с.
Saaty Th. L., Kearns K. P. Analytical Planning: The Organization of System. Oxford: Elsevier: 2014. 216 с.
Самохвалов Ю. Я., Науменко Е. М. Экспертное оценивание. Методический аспект. Київ: Видавництво ДУІКТ, 2007. 263 с.
Барабащук В. И., Креденцер Б. П., Мирошниченко В. И. Планирование эксперимента в технике, под. ред.. Б.П. Креденцера. Київ: Техніка, 1984. 200 с.
Ашмарин И. П., Васильев Н. Н., Амбросов В. А. Быстрые методы статистической обработки и планирования экспериментов. Ленинград : Изд-во Ленингр. ун-та, 1974. 79 с.
Бродский В. З. и др. Таблицы планов эксперимента для факторних и полиномиальных моделей: Справочное изд. Москва : Металлургия, 1982. 350 с.
Загорка О. М., Мосов С. П., Сбітнєв А. І., Стужук П. І. Елементи дослідження складних систем військового призначення. Київ: НАОУ, 2005. 100 с.
Денисов А. А., Колесников Д. Н. Теория больших систем управления: Учебное пособие для вузов. Ленинград : Энергоиздат, 1982. 288 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.