Застосування малогабаритних цифрових тропосферних станцій зв’язку під час ведення бойових дій (операцій)
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2023-47-2-25-30Ключові слова:
малогабаритна цифрова тропосферна станція зв’язку, тропосферний зв’язок, радіорелейний зв’язок, супутниковий зв’язок, комбінована тропосферна-радіорелейна станція зв’язку, кібератакаАнотація
На сьогоднішній день підходи щодо ведення операцій (бойових дій) змінили погляди із застосування Сил оборони під час відсічі збройного конфлікту. До 2000-х років ХХІ століття війни та військові конфлікти розвивалися за напрямом нарощування масовості живої сили та техніки з безпосереднім контактом військ (сил) на полі бою. Але сучасні збройні конфлікти і війни ведуться за принципом зменшення людського потенціалу й збільшення застосування високоточної та високо-інтегрованої зброї на великих відстанях. Сьогодні, використання високоточної зброї у поєднанні з розвідувальними засобами, диверсійними групами, незаконними збройними формуваннями, радіоелектронною розвідкою, засобами радіоелектронної боротьби значно впливає на організацію та функціонування системи зв’язку. Така тенденція буде лише нарощуватися та удосконалюватися, що призведе до виникнення проблем із роботою систем управління. Аналіз досвіду ведення операцій (бойових дій) свідчить, що використання великогабаритних станцій тропосферного зв’язку, призводить до моментального їх виявлення, внаслідок чого противник застосовує різні заходи щодо їх знищення. Тому, актуальним стало завдання щодо створення та впровадження до системи зв’язку держави малогабаритних цифрових тропосферних станцій зв’язку, які мають поєднувати в собі тропосферну та радіорелейну станції. Проаналізувавши попередні наукові видання стосовно тропосферного зв’язку, з’ясовано, що вони, переважно, зорієнтовані на висвітлення принципів застосування та впровадження великогабаритних тропосферних станцій зв’язку вітчизняних виробників. Водночас, підходи до застосування малогабаритних цифрових тропосферних станцій зв’язку розкриті недостатньо. Тому, в статті запропоновано підходи щодо застосування малогабаритних цифрових тропосферних станцій зв’язку іноземного виробництва як альтернатива вітчизняним розробкам в сучасних умовах ведення бойових дій (операцій), та надано рекомендації подальших напрямів наукової діяльності з розвитку тропосферного зв’язку.
Посилання
Нечет Т. Війна росії проти України почалася з кібернападу на супутники. За годину до вторгнення були знищені «десятки тисяч» терміналів Viasat. ITC.ua. URL: https://itc.ua/ua/novini/vijna-rosiyi-proti-ukrayini-pochalasya-z-kibernapadu-na-suputniki-za-godinu-do-vtorgnennya-buli-znishheni-desyatki-tisyach-terminaliv-viasat/ (дата звернення: 01.03.2023).
Олексенко В. П., Штонда Р. М., Черниш Ю. О., Мальцева І. Р. Сучасні підходи до забезпечення кібербезпеки в радіорелейних лініях зв’язку. Кібербезпека: освіта, наука, техніка. 2022. № 1(17). С. 57–64.
Почерняєв В. М., Повхліб В. С. Стан і напрямки розвитку мобільних цифрових тропосферних систем зв’язку. Харків : Системи озброєння і військова техніка. 2018. № 2(54). С. 51–60.
Ільченко М. Є., Наритник Т. Н., Слюсар В. І. Напрямки створення тропосферних станцій нового покоління. Цифрові технології. 2014. №16. С. 8–18.
Масесов М. О., Субач І. Ю., Руденко Д. М., Станович О. В. Перспективи застосування цифрового діаграмоутворення у станціях тропосферного зв’язку спеціального призначення. Збірник наукових праць ВІТІ ДУТ. 2014. №1. С. 43–48.
Руденко В.І., Зінченко М. О., Бондаренко Л. О., Лазута Р. Р. Вибір і обґрунтування структури системи тропосферного зв’язку спеціального призначення з урахуванням застосування інноваційних технологій. Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони. 2022. № 3(45). С. 75–82.
Чайка Є. І., Штонда Р. М. Сучасні підходи до розвитку малогабаритних цифрових тропосферних станцій зв’язку. Перспективи розвитку та застосування сучасних систем і засобів зв’язку в інтересах управління військами : матер. наук.-практ. конф. Харків : НАНГУ, 2023. С. 10.
Кравчук С. О. Принципи створення портативних тропосферних радіорелейних станцій. Проблеми телекомунікацій : матер. Міжнар. наук.-техн. конф. Київ : НТУУ КПІ, 2015. С. 254–256.
Кравчук С. О. Портативна тропосферна радіорелейна станція зв’язку. Проблеми телекомунікацій : матер. Міжнар. наук.-техн. конф. Київ : НТУУ КПІ, 2016. URL: http://conferenc.its.kpi.ua/proc/article/view/70959 (дата звернення: 01.03.2023)
Руденок В. І., Бондаренко О. Є., Сергієнко А. В., Остапук О. І. Розрахунок зон доступу радіорелейними та тропосферними засобами зв’язку. Збірник наукових праць ВІТІ ДУТ. 2018. №3. С. 87–93.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.