Актуальні підходи до побудови інформаційної інфраструктури на основі хмарних технологій з використанням референсної архітектури
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2023-46-1-89-94Ключові слова:
ІТ-інфраструктура, ЦОД, ІТ4ІТ, ІТ-стратегії, ІТ-служби, СОА, технічна архітектура, референсна архітектура, інформаційне забезпеченняАнотація
У статті проведено аналіз актуальних підходів до побудови інформаційної інфраструктури на основі хмарних технологій з використанням референсної архітектури. Теоретично проаналізовано розробки в галузі управління інформаційними технологіями. Досліджено перехід від детального опису кожного процесу до загальних цілей і принципів, які є важливими для управління інформаційними технологіями. Визначено, що існує ряд понять термінів, які можуть охоплювати ті чи інші процеси. Особлива увага була приділена вивченню використання технологій в державних установах, які стали основою для інформаційної системи, що розробляється. Дослідження базується на зарубіжному досвіді. Метою статті є аналіз і систематизація теоретичних й практичних аспектів використання референсних архітектур. Відповідно до поставленої мети статті запропоновані такі завдання: визначення загальних принципів роботи інформаційної інфраструктури, референсних архітектур на базі IT4IТ; аналіз побудови інформаційної інфраструктури на основі хмарних технологій для створення єдиної інформаційної системи управління оборонними ресурсами Збройних Сил України. Використання референсних архітектур під час створення єдиної інформаційної інфраструктури потребує всебічного дослідження шляхів його виконання. Водночас, ця стаття присвячена дослідженню перспектив використання референсних архітектур під час побудови хмарних технологій для створення інформаційної інфраструктури державних організацій.
Посилання
Закон України «Про хмарні послуги» від 17.02.2022 № 2075-IX URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2075-20#Text (дата звернення 01.12.2022).
Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно- комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» від 12.03.2022 № 263. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/263-2022-%D0%BF#Text (дата звернення 01.12.2022).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів» від 15.03.2022 № 2130-IX. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ 2130-20#Text (дата звернення 01.12.2022).
ДСТУ ISO/IEC/IEEE 42010:2018 «Інженерія систем і програмних засобів. Опис архітектури» (ISO/IEC/IEEE 42010:2011, IDT). 2018. URL : http://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=77960 (дата звернення 01.12.2022).
Голобородько М. Ю., Федорієнко В. А., Кірпічніков Ю. А. [та ін.] Теоретичні підходи щодо визначення місця інформаційної інфраструктури Міністерства оборони України у розумінні рамкових архітектурних методологій. Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України імені Івана Черняховського. 2016. № 3(58). С. 136–141.
Open Group IT4IT™ Reference Architecture, Version 2.1. URL : https://pubs.opengroup.org/it4it/refarch21/index.html (дата звернення 01.12.2022).
What is ITIL Best Practice. ITIL. AXELOS. URL : https://www.axelos.com/best-practice-solutions/itil/what-is-itil (дата звернення 01.12.2022).
TOGAF, an Open Group standard. URL : http://www.opengroup.org/subjectareas/enterprise/togaf (дата звернення 01.12.2022).
Андрощук О. В., Петрушен, М. В., Литовченко Г. Д., Капілевич В. О. Практика використання референсної архітектури інформаційної інфраструктури. Молодий вчений: збірник наукових праць. 2022. № 9(109). С. 1–5. 10. COBIT an ISACA Framework. URL : http://www.isaca.org/cobit (дата звернення 01.12.2022).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.