Нечітко-множинний підхід до оцінювання ризику невиконання завдань угрупованням військ (сил) в обороні
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2023-46-1-133-140Ключові слова:
нечітко-множинний підхід, функція приналежності, центр ваги нечіткого числа, Колективний ризик життєдіяльностіАнотація
Під час планування операцій (бойових дій) органами військового управління проводиться оцінювання ефективності застосування військ (сил) в операції та визначаються очікувані втрати протидіючих сторін. Проте аналіз існуючих підходів дозволив зробити висновок, що оцінювання ефективності застосування військ під час ведення бойових дій зазвичай здійснюється за фіксованих напрямків ударів та складу сил і засобів противника, а також без урахування ризику невиконання завдань угрупованням своїх військ (сил) в операції (бойових діях). Для підвищення обґрунтованості прийнятих органами військового управління рішень під час планування операцій (бойових дій) необхідно враховувати ці чинники. У статті наведено методичний підхід для оцінювання ризику невиконання завдань угрупованням власних військ (сил) в обороні в умовах невизначеності складу сил і засобів противника та напрямків завдання його ударів. Запропоновано нечітко-множинний підхід, в якому використовуються функції приналежності трикутного типу співвідношення сил і засобів протидіючих сторін, імовірності виконання завдань противником та ступені використання противником напрямків ударів. Функція приналежності співвідношення сил і засобів сторін з використанням наведених у статті аналітичних залежностей трансформується в функцію приналежності імовірності виконання завдань противником. Під час оцінювання ризику на можливому напрямку завдання удару противником визначається центр ваги нечіткого числа функцій приналежності, добутку функцій приналежності імовірності виконання завдань і ступеня використання напрямків ударів противником. Для визначення центру ваги приведена аналітична залежність. Ризик невиконання завдань угрупованням військ (сил), що обороняється, визначається як ступінь наближення центру ваги нечіткого числа добутку цих функцій приналежності до імовірності виконання завдань противником. Визначення інтегрального ризику невиконання завдань угрупованням військ (сил) в обороні здійснюється шляхом адитивного згортання ризиків на напрямках завдання ударів з урахуванням їх важливості. Застосування розробленого підходу показано на прикладі.
Посилання
Загорка О. М., Павліковський А. К., Корецький А. А., Кириченко С. О., Загорка І. О. Теоретичні основи управління угрупованнями військ (сил) у сучасних умовах збройної боротьби: монографія / за заг. ред. І. С. Руснака. Київ : НУОУ ім. Івана Черняховського, 2020. 248 с.
Рябчук В. Д. Элементы военной системологии применительно к решению проблем оперативного искусства и тактики общевойсковых объединений, соединений и частей: Военно-теоретический труд. Москва : Академия им. М.В. Фрунзе, 1995. 228 с.
Загорка О.М., Поліщук С.В., Загорка І.О. Методичні положення прогнозування втрат протидіючих сторін у загальновійськовій операції (бою). Наука і оборона. 2020. № 1. С. 52–57.
Булойчик В. М., Скрипко Д. М. Моделирование боя мотострілкового подразделения. Наука и военная безопасность. 2005. № 5. С. 27–29.
Пермяков О. Ю., Сбітнєв А. І. Інформаційні технології і сучасна збройна боротьба. Луганськ : Знання, 2008. 204 с.
Кириченко І. О., Наливайко Ю. В. Війна і математика: Елементи теорії складних бойових систем. Харків : Академія ВВ МВС України, 2012. 260 с.
Герасимов Б. М., Локазюк В. М., Оксіюк О. Г., Поморова О. В. Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень: Навч. посібник. Київ : Вид-во Європ. ун-ту, 2007. 335 с.
Свешников С. В., Бочарников В. П. Основы нечеткой технологии и примеры решения аналитических задач в государстве и бизнесе. Москва : ДМК Пресс, 2014. 408 с.
Бешелев С. Д., Гурвич Ф. Г. Математико-статистические методы экспертных оценок. Москва : Статистика, 1974. 160 с.
Денисов А. А., Колесников Д. Н. Теория больших систем управления: учебное пособие для вузов. Ленинград : Энергоиздат, 1982. 288 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.