Розробка моделі прийняття рішення з використанням гнучких методологій
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2022-45-3-11-16Ключові слова:
прийняття рішення, агентне моделювання, моделювання процесу, об’єм інформаціїАнотація
У статті розглянуто вимоги до розробки системи підтримки прийняття рішення з використанням бази знань в залежності від положення Стратегічного оборонного бюлетеня України, формалізованого процесу прийняття воєнного рішення на основі стандартів НАТО та особливостей архітектури C4ISR. З точки зору проектування програмного забезпечення враховано стандарт направлений на процеси і організацію життєвого циклу ІС та маніфест гнучкої розробки. Розглянуті вимоги являються частковим переліком, який необхідний для побудови діаграм структури та поведінки, які описують автоматизоване управління військами на основі визначених принципів управління, ознак класифікації та базових функцій систем в країнах – членах НАТО. Розроблена функціональна модель процесу управління військами з використанням положень С4ISR, яка враховує послідовність виконання процесу ППВР та дозволяє дослідити вплив кожної підсистеми на загальний результат.
Враховуючи формуляри програмного комплексу “Віраж-Планшет”, визначено кількісні показники інформації про повітряні об’єкти та засоби повітряного нападу які використовуються особою яка приймає рішення. Оцінена кількісна міра інформації, яка використана для визначення точок прийняття рішення відносно повітряних об’єктів які супроводжуються.
Посилання
Загорка О.М. Особливості та принципи побудови мережецентричної системи управління угруповання військ(сил) / О.М. Загорка, В.В. Коваль, В.В. Тюрін, В.Г. Малюга, І.О. Загорка // Збірник наукових праць Харківського університету ПС. – Х.: ХНУПС, 2016. – Вип. 3(48). – С. 7-11.
Кушнір О. І., Давикоза О. П., Кучеренко Ю. Ф. Аналіз впливу “гібридної” війни на розвиток автоматизованої си-стеми управління авіацією та ППО Збройних Сил України. Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України. 2017. № 2(27). С. 116–120.
Теоретичні основи управління угрупованням військ (сил) у сучасних умовах збройної боротьби : монграфія / О. М. Загорка, А. К. Павліковський, А. А. Корецький, С. О. Кириченко, І. О. Загорка ; за заг. ред. І. С. Руснака. Київ : НУОУ ім. Івана Черняховського, 2020. 248 с
Візія Збройних Сил України URL: https://www.mil.gov.ua/special/news.html?article=55107.
Пащетник О. Д. Аналіз світових тенденцій розвитку автоматизованих систем управління військами і зброєю. Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України. Харків, 2015. № 2 (19). С. 64–68.
Кривоножко Г. Є. Сучасні тенденції розвитку автоматизованих систем управління спеціального призначення / Г. Є. Кривоножко, Д. В. Петров, А. А. Жовтун, З. М. Пономаренко // Збірник наукових праць [Військового інституту теле-комунікацій та інформатизації]. - 2017. - Вип. 2. - С. 58-63.
Сніцаренко П. М. Досвід збройних сил провідних країн світу в інтересах удосконалення інформаційного забезпе-чення Збройних Сил України / Сніцаренко П. М., Саричев Ю. А., Ткаченко В. А., Зубков В. П. // Збірник наукових праць Центру воєнно-стратегічних досліджень. 2021. Вип 2 (72). - С. 40-50.
Теорія прийняття рішень органами військового управління: монографія / В.І. Ткаченко, Є.Б. Смірнов та ін. // За ред. В.І. Ткаченка, Є.Б. Смірнова. - X.: ХУПС, 2008. - 545 с.
Трофімов Ю. Л. Інженерна психологія: Підручник. — К.: Либідь, 2002. - 264 с.
T.N. Cornsweet. Visual Perception. Academic Press, New York, 1970
Товажнянський Л.Л., Романовський О.Г., Бондаренко В.В. та ін. Основи педагогіки вищої школи: навч. посіб. Харків : НТУ ХПІ, 2005. 600 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.