Концепція мультидоменних операцій для оборони України: технологічний аспект
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2022-45-3-37-44Ключові слова:
міждержавна стратегічна конкуренція, воєнний конфлікт, мультидоменні операції, інформаційні технології, автоматизована система управлінняАнотація
Форми, методи і засоби ведення війни в усі часи існування людства безпосередньо залежали від науково-технологічного прогресу. З освоєнням космосу, стрімким розвитком робототехніки, штучного інтелекту, інформаційних та комп’ютерних технологій суттєвих змін зазнали погляди провідних держав та воєнно-політичних блоків на питання концептуальних підходів до процесів планування і ведення операцій.
Сучасні війни і війни майбутнього розглядаються як багатовимірні та високотехнологічні. В основі міждержавної стратегічної конкуренції останнім часом спостерігається тенденція до збільшення ролі політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних методів протиборства у конфлікті, а середовищем військових протистоянь розглядаються п’ять доменів: суша, море, повітряний простір, космічний простір та кіберпростір.
У зв’язку із цим, широкого розповсюдження серед країн-членів НАТО набуває поняття “мультидоменна операція” як найбільш ефективний інструмент досягнення оперативних і тактичних цілей. Перемога у сучасному конфлікті у більшій мірі стає залежною від технологічної переваги, аніж від чисельності армій і кількості бойової техніки. Основним завданням, що ставиться при розробці концепцій мультимедійної операції, розглядається можливість максимально ефективного застосування наявних сил та засобів з усіх доменів при найменших втратах. Досягнення поставленої мети виглядає можливим виключно за рахунок комплексного використання сучасних технологій: штучного інтелекту, швидкісних мереж та протоколів передачі даних, хмарних сховищ зберігання і обчислення даних, аутентифікації доступу, криптографічного захисту інформації, тощо.
В роботі розглянуто суть концепції мультимедійної операції, проведено аналіз сучасних технологій, які використовуються, або заплановані до використання провідними країнами для забезпечення концепцій мультимедійної операції, а також визначено можливі напрямки розробки концепції мультимедійної операції для оборони України на основі сучасних технологій.
Посилання
Multi-Domain Battle: Evolution of Combined Arms for the 21st Century (2025-2040). Version 1.0, December 2017. URL: https://www.tradoc.army.mil/wp-content/uploads/10/ MDB_Evolutionfor21st.pdf.
Andrew Feickert. Defense Primer: Army Multi-Domain Operations (MDO) // Congressional Research Service, November 21, 2022. URL: https://sgp.fas.org/crs/natsec/IF11409.pdf.
Understanding Multi-Domain Operations in NATO // The Three Swords Magazine 37/2021, p.91-94. URL: https://www.jwc.nato.int/ application/files/1516/3281/0425/issue37_21.pdf.
Andrew Tunnicliffe. Multi-domain operations in the future battlespace // Army Technology, September 12, 2022. URL: https://www.army-technology.com/analysis/multi-domain-operations-in-the-future-battlespace/.
Jan Judson. US Army adopts new multidomain operations doctrine // October 10, 2022. URL: https://www.defensenews.com/ land/2022/10/10/us-army-adopts-new-multidomain-operations-doctrine/.
Donatas Palavenis. Options for Small NATO Countries to Prepare for Multi-Domain Operations // Small Wars Journal, June 16, 2022. URL: https://smallwarsjournal.com/jrnl/art/options-small-nato-countries-prepare-multi-domain-operations.
Guidance. Multi-Domain Integration // January 17, 2022. URL: https://www.gov.uk/guidance/multi-domain-integration.
Summary of the 2018 National Defense Strategy of The United States of America. Sharpening the American Military’s Competitive Edge. URL: https://dod.defense.gov/Portals/1/Documents/pubs/ 2018-National-Defense-Strategy-Summary.pdf.
The US Army in Multi-Domain Operations 2028 // TRADOC Pamphlet 525-3-1, December 6, 2018. URL: https://api.army.mil/ e2/c/downloads/2021/02/26/b45372c1/20181206-tp525-3-1-the-us-army-in-mdo-2028-final.pdf.
Field Manual 3-0 Operations // Headquarters Department of the Army, Washington DC, October 01, 2022. – 280 pages. URL: https://irp.fas.org/doddir/army/fm3-0.pdf.
Ranald Dinsdale. Multi-Domain Integration Demystified // October 11, 2021. URL: https://stratcommand.blog.gov.uk/ 2021/10/11/multi-domain-integration-demystified/.
Hybrid war - hybrid response? // NATO Review, July 1, 2014. URL: https://www.nato.int/docu/review/ articles/2014/07/01/hybrid-war-hybrid-response/index.html.
Застосування Сухопутних військ Збройних Сил України у конфліктах сучасності: Збірник тез доповідей науково-практичної конференції 18 листопада 2021 року. – Львів: НАСВ, 2021. – 210 с. URL: https://slyusar.kiev.ua/Slyusar_Lviv_2021_1.pdf.
Система управління “Дзвін АС” стала на озброєння України // Мілітарний, 08.12.2022. URL: https://mil.in.ua/ uk/news/systema-upravlinnya-dzvin-as-stala-na-ozbroyennya-ukrayiny/.
Edric Thompson. US Army and Estonia sign historic agreement for collaborative research in cyber defense, September 14, 2020. URL: https://www.army.mil/us_army_estonia_sign_agreement.
Чому Україна не готова до війни майбутнього? // Оборонно-промисловий кур’єр, 29.03.2021. URL: https://opk.com.ua/чому-україна-не-готова-до-війни-майбут.
Raja Datta. Security for Mobile Ad Hoc Networks// Science Direct. Handbook on Securing Cyber-Physical Critical Infrastructure, 2012, p. 95-98. URL: https://www.sciencedirect.com/book/9780124158153/handbook-on-securing-cyber-physical-critical-infrastructure.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.