Розрахунок диференціально-тейлорівського спектру оберненої матриці та детермінанта при моделюванні динамічних систем
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2022-44-2-5-9Ключові слова:
диференціально-тейлорівські перетворення, диференціально-тейлорівський спектр, обернена матриця, детермінант, моделюванняАнотація
У статті отримано залежності для визначення диференціально-тейлорівського спектру оберненої матриці та детермінанта ‑ визначника матриці. А саме, для випадку якщо відомий диференціально-тейлорівський спектр вихідної матриці та матриця не є виродженою, що забезпечує існування оберненої матриці, розраховується диференціально-тейлорівський спектр оберненої матриці. При розрахунку диференціально-тейлорівського спектру оберненої матриці, використовується підхід, який подібний до методів лінійної алгебри для розрахунку оберненої матриці – метод квадратного кореня, або метод виключення. З використанням запропонованого підходу, рекурентна залежність для шуканого диференціально-тейлорівського спектру оберненої матриці потребує проведення тільки однієї процедури з обернення матриці, тобто безпосередньо операція отримання оберненої матриці проводиться тільки один раз. Зазначений підхід, дозволяє отримати функціональну залежність, яка є подібною до залежності з визначення диференціально-тейлорівського спектру частки від ділення двох функцій. При визначенні диференціально-тейлорівського спектру детермінанта, використовується залежність для отримання похідних від детермінанта. Використання описаного підходу, дає змогу отримати залежність, яка має зручну форму для програмної реалізації на ЕОМ. Запропоновані співвідношення є суттєвими при розробці та дослідженні матричних математичних моделей розроблених на основі математичного апарату диференціально-тейлорівських перетворень. Отримані залежності є подальшим розвитком теоретичних основ вітчизняного математичного апарату диференціально-тейлорівських перетворень академіка Пухова Г.Є.
Посилання
Сигорский В.П. Математический аппарат инженера. Изд. 2-е стереотип. – К: Техніка. 1977. – 768 с.
Mashkov O., Sobchuk V., Barabash O., Dakhno N., Shevchenko H., Maisak T. Improvement of variational-gradient method in dynamical systems of automated control for integro-differential models / O. Mashkov, V. Sobchuk, O. Barabash, N. Dakhno, H. Shevchenko, T. Maisak // Mathematical Modeling and Computing. Lviv Polytechnic National University. Vol. 6, No. 2, 2019. Pages 344-357. DOI: 10.23939/mmc2019.02.344.
Y. Kravchenko, O. Leshchenko, N. Dakhno, O. Trush, O. Makhovych. Evaluating the Effectiveness of Cloud Services / Kravchenko Y., Leshchenko O., Dakhno N., Trush O., Makhovych O.//. 2019 IEEE International Conference on Advanced Trends in Information Theory (ATIT). DOI: 10.1109/atit49449.2019.9030430.
Пухов Г.Е. Дифференциальные преобразования и математическое моделирование физических процессов / Г.Е. Пухов // К.: Наукова думка, 1986. – 159 с.
Пухов Г.Е. Дифференциальные спектры и модели / Г.Е. Пухов // К.: Наукова думка, 1990. – 184 с.
Laptiev O., Vitalii S., Yevseiev S., Haidur H., Gakhov S., Hohoniants S. The new method for detecting signals of means of covert obtaining information / O. Laptiev, S.Vitalii, S. Yevseiev, H. Haidur, S. Gakhov, S. Hohoniants // 2020 IEEE 2nd International Conference on Advanced Trends in Information Theory (ATIT). DOI: 10.1109/atit50783.2020.9349322.
Ракушев М.Ю. Філатов М.В. Визначення диференціально-тейлорівського спектру складної функції для випадку суперпозиції при аналізі точності динамічних систем / М. Ю. Ракушев, М.В. Філатов // Науковий журнал “Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони”, стаття. – К.: НУОУ, 2021. – № 3 (42). С. 25-30.
Самарский А.А., Гулин А.В. Численные методы: Учеб. пособие для вузов.– М.: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1989. – 432 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.