Методика оцінювання ефективності виконання заходів протимінної діяльності
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2022-43-1-13-18Ключові слова:
протимінна діяльність, розмінування, міна, вибухонебезпечний предмет, ефективністьАнотація
Одним із завдань оперативного (бойового) забезпечення військ (сил) Збройних Сил України під час відбиття збройної агресії російської федерації є розмінування (відповідно до закону [1] одна із складових протимінної діяльності в Україні) місцевості та об’єктів.
За попередніми оцінками до початку повномаштабної агресії площа територій Донецької та Луганської областей, яка вважається забрудненою вибухонебезпечними предметами (далі-ВНП), складала: на звільненій території – близько 7000 км², на тимчасово непідконтрольній нашій державі території – близько 9000 км² [15-17]. Станом на кінець квітня 2022 року за повідомленням офісу ООН Україна є одна з найзамінованіших країн у світі. За попередніми оцінками, вже 80 000 км² території України потребують очистки через мінування та забруднення вибухонебезпечними залишками. Наявність значних площ, забруднених ВНП, призводить до втрат, як серед військовослужбовців, так і мирного населення. За даними Стокгольмського інституту Миру, Україна за кількістю втрат займає 5 місце, випереджаючи Афганістан, Камбоджу, Малі та Пакистан.
До здійснення заходів з розмінування на території Україні залучаються підрозділи ЗС України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а також неурядові міжнародні організації The HALO Trust, Датська група з розмінування (DDG), Швейцарський фонд протимінної діяльності (FSD), національний неурядовий оператор Демінінг Солюшнс та інші.
З початку проведення робіт з розмінування на підконтрольних територіях України розміновано (перевірено) близько 6 % забрудненої ВНП площі.
Тому питання прискорення проведення розмінування (підвищення його ефективності) є на сьогодні дуже актуальним.
Посилання
Закон України від 6 грудня 2018 року № 2642-VIII “Про протимінну діяльність в Україні” URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/2642-19#Text.
Мицкевич А. Управленческие шкалы. Шкалы показателей без планового значения. https://upr.ru/article/upravlencheskie-shkaly-chast-1-shkaly-pokazateley-bez-planovogo-znacheniya/
Волкова В. Н., Денисов А. А. Методы организации сложных экспертиз: учебное пособие и методические указания к лабораторным работам по курсам “Теория систем и системный анализ” и “Социология”. Санкт-Петербург: изд. СПбГТУ, 1998. 48 с.
Романов В. Н. Основы системного анализа: учебно-методический комплекс. Санкт-Петербург: изд. CЗТУ, 2011. 298 с.
Волков К. Удосконалення розрахунків показників якості за функцією бажаності Харрінгтона. Науково-технічний журнал “Сучасний захист інформації”. №1 (2017). Київ. 2017.
Національний стандарт України ДСТУ - П 8820:2018 “Протимінна діяльність ПРОЦЕСИ УПРАВЛІННЯ” основні положення.
URL:https://ru.wikipedia.org/wiki/% D0%9B%D0%BE%0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5.
Гудков П.А. Методы сравнительного анализа. Учеб. пособие. – Пенза: Изд-во Пенз. гос. ун-та, 2008.
Звіт Представництва ХАЛО ТРАСТ в Україні за 2014-2021роки.
Москальов Г. Ю. Петрівський І. Щусь В. М. Артємьєв М. С. Конопельнюк М. В. Сучасні задачі та проблеми протимінної діяльності в Україні. Мости та тунелі: теорія, дослідження, практика, 2018, № 14
Методы получения оценок альтернатив и критериев на основе результатов парных сравнений. https://helpiks.org/3-61477.html.
Энрике Роман-Морей, М. Мунир Захран. Оценка масштабов, организации, эффективности и методов деятельности Организации Объединенных Наций, связанной с разминированием. Организация Объединенных Наций. Объединенная инспекционная группа. Женева. 2011 https://www.unjiu.org/sites/www.unjiu.org/files/jiu_rep_2011_11_russian.pdf.
Карпюк Г. Мінна загроза: щодесята жертва підривів – дитина [Електронний ресурс] / Г. Карпюк // Рубрика. –2019. – Режим доступу: https://rubryka.com/article/minna-zagroza.
Коцюруба В. І. До питання оцінювання рівня мінної небезпеки. Системи озброєння і військова техніка, 2019, № 3(59). Коцюруба В.І., Черних І.В., Малюга В.Г., Місюра О.М.
Україна. Підтримка протимінних дій : Звіт ICBL від 16.11.2020.
Протимінна діяльність в Україні потребує нових підходів. URL:https://ua.112.ua/suspilstvo/protyminna-diialnist-v-ukraini-potrebuie-novykh-pidkhodiv-mintot-390493.html.
Протимінна діяльність. Міністерство оборони України: веб-сайт. URL: https://www.mil.gov.ua/diyalnist/protiminna-diyalnist.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.