МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ ПОШУКУ ТА ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОВИХ ПРИСТРОЇВ З НЕКОНТАКТНИМИ ДАТЧИКАМИ ЦІЛІ МЕТОДОМ НЕЛІНІЙНОЇ РАДІОЛОКАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2020-38-2-113-118Ключові слова:
математична модель, вибуховий пристрій з неконтактним датчиком цілі, нелінійний метод виявлення, діаграма спрямованості, зона гарантованого виявленняАнотація
Кардинальні зміни характеру та значне збільшення динаміки ведення мінної війни у воєнних конфліктах сучасності стали результатом зміщення пріоритетів у бік застосування новітніх зразків мінної зброї та саморобних вибухових пристроїв з переважно неконтактними датчиками цілі. Такий стан питання викликав загострення проблеми протидії вибухонебезпечним загрозам, а поряд з цим потребу у забезпеченні потрібного рівня ефективності, безпеки та собівартості процесів пошуку і виявлення вибухових пристроїв з неконтактними (електронними) датчиками цілі. Існуючі технічні засоби пошуку та виявлення вибухонебезпечних предметів, як правило, у більшості випадків ґрунтуються на використанні активних електромагнітних методів. Наближення таких пошукових пристроїв до вибухових пристроїв із магнітними (неконтактними) датчиками цілі або тих, що керуються по радіо, досить часто призводив до несанкціонованого вибуху і як наслідок до втрат серед саперів.
Встановлено, що майже усі неконтактні датчики цілі поєднує спільна ознака – наявність напівпровідникових елементів у їхньому складі, або переходів типу метал-окисел-метал. Вказана особливості покладена в основу сучасних засобів виявлення вибухових пристроїв з неконтактними датчиками цілі методом нелінійної радіолокації. Однак, при цьому проблемними досі залишаються вимоги щодо безпеки використання пошукових пристроїв даного типу у ручному варіанті або на наземних транспортних засобах. Одним із шляхів розв’язання даного протиріччя є встановлення пошукових пристроїв на дистанційно-керовану платформу. При чому, виникає нагальна потреба до обґрунтування тактико-технічних вимог до засобів даного типу при зміні умов та способів їх застосування.
На основі проведеного аналізу попередніх досліджень, як вітчизняних, так і закордонних фахівців, стосовно використання електромагнітних методів пошуку і виявлення рукотворних предметів в укриваючих середовищах (ґрунт, сніг, вода тощо), запропоновано удосконалену математичну модель пошуку та виявлення вибухових пристроїв з неконтактними датчиками цілі методом нелінійної радіолокації. Вказана модель, на відміну від існуючих, враховує імовірнісний характер процесу пошуку та площині показники зони гарантованого виявлення пристроїв з неконтактними датчиками цілі методом нелінійної радіолокації, функціональні показники розповсюдження електромагнітних хвиль у вільному просторі та укриваючому середовищі. При цьому, в галузі нелінійної радіолокації вперше введено поняття “зона гарантованого виявлення вибухових пристроїв з неконтактними датчиками цілі”, сутність якого полягає у забезпечення реалізації вимог до рівнозначної імовірності їх виявлення на рівні не нижче заданого. Крім того, запропонована математична модель, серед інших технічних характеристик, дозволяє встановити параметри експлуатаційної продуктивності дистанційно-керованого радіолокаційного комплексу пошуку та виявлення вибухових пристроїв з неконтактними датчиками цілі методом нелінійної радіолокації. Запропоновані удосконалення математичної моделі та послідовності проведення розрахунків дозволять підвищити точність результатів моделювання процесу пошуку та виявлення вибухових пристроїв з неконтактними датчиками цілі в укриваючих середовищах під час обґрунтування вимог до засобів розмінування даного типу.Посилання
1. Nizhalovskiy A.M. Na dorogah Chechni // Arm. sb. # 1, 1997. S. 27-29.
2. Zhukov S. Opyit razminirovaniya mestnosti v usloviyah lokalnyih voennyih konfliktov // Zarubezhnoe voennoe obozrenie. # 6, 1998. S. 14-19.
3. Ekzamenuet “goryachaya tochka” // Arm. sb. # 1, 2000. S. 34-38.
4. Blioh P.V. Radiovolnyi na zemle i v kosmose. M.: Byuro Kvantum, 2003. 207 s.
5. Voprosyi podpoverhnostnoy radiolokatsii / pod red. A. Yu. Grineva. M.: Radiotehnika, 2005. 416 s.
6. Scherbakov G.N. Obnaruzhenie skryityih ob'ektov: monografiya. M.: Arbat-Inform, 2004. 144 s.
7. Scherbakov G. N. Novyie metodyi obnaruzheniya skryityih ob'ektov: monografiya. M.: OOO Elf IPR, 2011. 503 s.
8. Ground Penetrating Radar Theory and Applications / H. M. Jol ed. – Amsterdam : Elsevier, 2008. 544 p.
9. LANDMARK Making Land-Mine Detection and Removal Practical. – Access mode : https://www.llnl.gov/str/Azevedo.html.
10. Denisenko O.M. Matematichna model viyavlennya vibuhonebezpechnih predmetiv poshukovim pristroem z radiolokatsiynim sposobom viyavlennya, vstanovlenim na legkih bronovanih mashinah // Trudi unIversitetu: zb. nauk. prats / Natsionalniy universitet oboroni Ukrayini imeni Ivana Chernyahovskogo. K.: NUOU, 2011. # 52. S. 54-58.
11. Kotsyuruba V.I. Modelyuvannya protsesu poshuku i viyavlennya VNP radiolokatsiynim metodom // Suchasni informatsiyni tehnologiyi u sferi bezpeki i oboroni / Natsionalniy universitet oboroni Ukrayini imeni Ivana Chernyahovskogo. K.: NUOU, 2015. # 2 (23). S. 65-69.
12. Venttsel E.S. Issledovanie operatsiy. M.: Sov. radio, 1972. 572 s.
13. Yurkov B.N. Issledovanie operatsiy. M.: VIA, 1990. 528 s.
14. IMAS 07.12 Kontrol yakosti v protiminniy diyalnosti // Pershe vidannya 01 zhovtnya 2001 r. (Popravka 6, cherven 2013 r.) – 27 s. http://www.mil.gov.ua/ministry/normativno-pravova-baza/standarti.html.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.