ОЦІНЮВАННЯ ВАЖЛИВОСТІ ОБ’ЄКТІВ ПРОТИВНИКА В ХОДІ ПЛАНУВАННЯ РЕЙДОВИХ ДІЙ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕТОДУ АНАЛІЗУ ІЄРАРХІЙ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2020-38-2-107-112Ключові слова:
рейдовий загін, бойовий потенціал, метод аналізу ієрархій, коефіцієнт оперативно-тактичної важливостіАнотація
Досвід сучасних збройних конфліктів та проведених навчань свідчить про необхідність детального оцінювання об’єктів противника, особливо в ході планування та ведення рейдових дій. В статті розглянуто підходи до оцінювання важливості об’єктів противника, які ґрунтуються на проведенні розрахунків бойових потенціалів та визначенні коефіцієнтів оперативно-тактичної важливості об’єктів противника. Автори визначають одну з головних проблем – відсутність єдиного розуміння командувачів (командирів) щодо порядку визначення важливості (пріоритетності) об’єктів противника, особливо в ході планування рейдових дій.
Метою даної статті є розгляд застосування методу аналізу ієрархій для визначення коефіцієнтів оперативно-тактичної важливості об’єктів противника під час планування та ведення рейдових дій. Авторами розкрито загальні положення та алгоритм прийняття рішення за допомогою зазначеного методу. Для кращого розуміння сутності і порядку застосування методу аналізу ієрархій наведено приклад формування ієрархічного зображення проблеми, порядок формування матриць парних порівнянь в залежності від рівня ієрархії та їх заповнення, математична обробка отриманих результатів (визначення власного вектору матриці експертних оцінок, вектора пріоритетів, індексу узгодженості, вагових коефіцієнтів та коефіцієнтів оперативно-тактичної важливості об’єктів), порядок перевірки суджень експертів та усієї ієрархії .
Зазначено, що наведена методика являється складовою математичної моделі цілерозподілу різнотипних засобів вогневого ураження по об’єктах противника, застосування якої дозволить визначити можливості рейдового загону щодо знищення (виведення з ладу) об’єктів противника.Посилання
1. Leonov V., Nalyvayko A., Polyaev A. Approaches to assessing the combat potential of the Armed Forces of Ukraine in the tasks of program-targeted planning of the development of armaments and military equipment. [Pydhody chodo ocinki boevogo potencialu Zbroinyx Syl Ukrainy v zadachax programno-cilovogo planuvanna rozvitku ozbroenna ta viiskovoi texniki] available at: www.irbis-nbuv.qov.ua
2. Collection of tactical calculations with examples. team of authors. [Cbirnik tactichnih rozrahunciv z prykladavy] Kiev. NUOU, 2018. pp. 42-43.
3. Zagorka O., Polishchuk S., Zagorka I. (2019) Assessment of operational and tactical importance of control points of a group of troops. Scientific, technical and scientific-practical journal Science and Defense. [Ocinka operatyvno-taktuchnoi vaglyvosti pynctiv ypravlinna yqrypovanna viisk] Kiev. NUOU 2019. №3. pp. 45-50.
4. Hoffman O. (1991) Expert assessment. [Ekspertnoe ostnivanie] Voronezh. pp. 118-146.
5. Zagortka O., Amosov S., Sbitnev A. Stuzhuk P. (2005) Elements of research of complex systems of military purpose. (Textbook) [Elementy doslidgena skladny[ system viiskovoqo pryznachena] Kyiv. NAOU, pp. 55-76.
6. Pashchenko T. (2011) Modern methods of decision making: a course of lectures. [Suchasni metody prynatta rishenna] Kiev. NUOU. pp. 181–188.
7. Basics of modeling military operations: a textbook. [Osnovy modeluvanna boyovix diy] Kiev. NUOU, 2005. pp. 459-470.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.