МЕТОДИКА ЕКСПЕРТИЗИ РЕЗУЛЬТАТІВ ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2020-38-2-33-38Ключові слова:
експерт, експертне оцінювання, експертиза, механізм розумного управління, механізм чесної гриАнотація
В реаліях сьогодення, а саме в трансформаційних процесах управління оборонними ресурсами спрямованих на процес розвитку спроможностей збройних сил, прийняття управлінських рішень в організаційних системах військового та цивільного управління широко застосовується метод експертного оцінювання.
Метод експертного оцінювання покладений в основу роботи комісій з перевірки стану військових і промислових об’єктів, їх рівня готовності і забезпеченості, у тому числі з питань раціонального розподілу ресурсів, використання можливостей економіки, мобілізаційної підготовки тощо. Експертне оцінювання зберігає і на перспективу свою актуальність під час дослідних навчань, перевірки бойової та мобілізаційної готовності і забезпеченості ЗС України, об’єктів і галузей національної економіки та інших державних інституцій, які забезпечують національну безпеку держави й її складових – воєнну та економічну безпеку. За роки застосування механізми експертного оцінювання ретельно відпрацьовані, сформовані вимоги до порядку відбору експертів, їх рівня компетентності, процедур оцінювання, порядку обробки результатів оцінювання та інших заходів. Однак при експертному оцінюванні передбачається, що всі експерти безумовно кваліфіковані, об’єктивні і незаангажовані. А якщо в їх висновках є суб’єктивні похибки, то вони нівелюються за рахунок збільшення числа експертів і повторень процедур експертного оцінювання.
У той же час за будь-яких обставин і умов експертного оцінювання зберігається роль ‟людського фактора”, тобто не виключена можливість заангажованості, недоброчесності, корупційності у діях і оцінках експертів. Особливо такі чинники можливі у ході управління великими матеріальними і фінансовими ресурсами, у разі обмеженої кількості експертів. А наслідки вказаних чинників можуть призвести до нераціонального використання матеріальних цінностей, значних збитків, у тому числі в процесі розвитку спроможностей збройних сил, бойової і мобілізаційної готовності.
Таким чином, під час застосування експертного оцінювання, особливо у заходах щодо управління розподілом великих матеріальних і фінансових ресурсів, актуальною є проблема достовірної експертизи результатів експертного оцінювання. Така експертиза, бажано, крім достовірності, має бути ще й не громіздкою, не коштовною, а простою і доступною для практичного використання.
В даній роботі, на підставі аналізу розроблених в теорії активних систем ‟механізмів розумного управління” пропонується механізм перевірки (експертизи) результатів експертного оцінювання.
Посилання
1. Kiljkisni metody ekspertnogho ocinjuvannja: nauk.-metod. rozrobka / uklad.: V. P. Novosad, R. Gh. Seliverstov, I. I. Artym. - K. : NADU, 2009. – 36 s. URL: https://docplayer.net/53278802-Kilkisni-metodi-ekspertnogo-ocinyuvannya.html
2. Metodychni vkazivky do vykonannja laboratornykh robit z kursu –Teorija system dlja studentiv naprjamu pidghotovky 6.040106 “Ekologhija, okhorona navkolyshnjogho seredovyshha ta zbalansovane pryrodokorystuvannja” / Ukl.: D.I. Petrenko, S.M. Leshhenko, O.M. Vasyljkovsjkyj, O.V. Anisimov – Kirovoghrad; KNTU, 2014.– 63 s. URL: http://dspace.kntu.kr.ua/jspui/bitstream/123456789/2920/1/MV_Teorija%20sistem_2014%20%D1%80..pdf
3. Burkov B.H., Enaleev. A. K., Bolshie sistemyi: modelirovanie organizatsionnyih mehanizmov. Moskva, 1989. 248 s.
4. Burkov V.N. Osnovyi matematicheskoy teorii aktivnyih sistem. Moskva, 1977. 255 s.
5. Burkov V.N. Chelovek. Upravlenie. Matematika. Moskva, 1988. 160 s.
6. Burkov V.N., Kondratev V.V. Mehanizmyi funktsionirovaniya organizatsionnyih sistem. Moskva, 1981. 384 s.
7. Burkov V.N., Kondratev V.V., Tsyiganov V.V., Cherkashin A.M. Teoriya aktivnyih sistem i sovershenstvovanie hozyaystvennogo mehanizma. Moskva, 1984. 272 s.
8. Burkov V.N., Novikov V.A. Kak upravlyat proektami. Moskva, 1997. 188 s
9. Burkov V.N., Novikov V.A. Teoriya aktivnyih sistem: sostoyanie i perspektivyi. Moskva, 1999. 128 s.
10. Burkov V.N., Novikov D.A. Kak upravlyat organizatsiyami. Moskva, 2004. 400 s.
11. Burkov V.P., Polyulis N., Trasauskas E. Gibkie sistemyi organizatsionnogo upravleniya. Vilnyus, 1990. 196 c.
12. Barkalov S.A., Bakunets O.N., Gureeva I.V., Kolpachev V.N,. Russman I.B. Optimizatsionnyie modeli raspredeleniya investitsiy na predpriyatii po vidam deyatelnosti. Moskva, 2002. 68 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.