Комплексний метод ранжування та його використання для багатокритеріального порівняння альтернатив
DOI:
https://doi.org/10.33099/2311-7249/2019-36-3-49-52Ключові слова:
адитивна згортка, багатокритеріальне ранжування, метод трикритеріального ранжування, метод MOORA, метод VIKORАнотація
Наведено опис трикритеріального методу ранжування, призначеного для формування пріоритетного ряду альтернатив, та результати його аналізу. При цьому зазначено, що під час розроблення рекомендацій для особи, яка приймає рішення, необхідно не лише визначити найбільш перспективні альтернативи, а й надати обґрунтовані пояснення отриманих результатів, що потребує додаткового аналізу результатів розрахунків. Для зменшення обсягів такого аналізу запропоновано новий метод багатокритеріального порівняння, який передбачає використання декількох комбінацій критеріїв порівняння. При цьому використовуються три однокритеріальні, три двокритеріальні та одне трикритеріальне порівняння. Для цього нового методу наведені формульні залежності, а також надано поетапний опис порядку проведення розрахунків. Можливість практичного застосування запропонованого методу показана на розрахунковому прикладі, для якого у літературних джерелах представлені результати, отримані за відомими багатокритеріальними методами. Порівняння результатів розрахунків за відомими та новим методами свідчить про те, що використання запропонованого методу дає можливість підвищити обґрунтованість розроблюваних рекомендацій за рахунок підвищення повноти порівняння альтернатив. Це дозволяє зробити висновок, що використання розробленого комплексного методу ранжування може бути достатньо перспективним під час багатокритеріальної оптимізації складних об’єктів.Посилання
1. Romanchenko I.S., Zagorka O.M. (2007). Using taxonomy methods for military research [Vykorystannja taksonomichnykh metodiv pry provedenni doslidzhenj u vojennij spravi], Col. of scient. pap. CRI of AF of Ukraine, № 3 (41), pp. 5–16.
2. Zagorka O.M., Mosov S.P., Sbitniev A.I., Stuzhuk P. I. (2005). Complex military systems research’s componentry [Elementy doslidzhennja skladnykh system vijsjkovogho pryznachennja], NADU, Kyiv, 100 p.
3. Svuda I.U., Potjomkin M. М., KhomchakR. B. (2017). Method of three-criterial ranking and its use for a multi-criterial comparison of alternatives [Metod trykryterialjnogho ranzhuvannja ta jogho vykorystannja dlja baghatokryterialjnogho porivnjannja aljternatyv], Modern Information Technologies in the Sphere of Security and Defence, № 3 (30), pp. 88–92.
4. Brauers W. K. M., Zavadskas E. K. The MOORA method and its application to privatization in a transition economy // Control and Cybernetics. 2006. № 35 (2). Р. 445–469.
5. El-Santawy M. F. A VIKOR method for solving personnel training selection problem // International Journal Of Computing Science. 2012, February. Vol. 1. № 2. P. 9–12
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати як монографію), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
4. Персональні дані і метадані, які наводяться у статтях, надаються для їх зберігання і оброблення в різноманітних базах даних і інформаційних системах, включення їх в аналітичні і статистичні звітності, створення обгрунтованих взаємозв'язків об'єктів творів науки, літератури і мистецтва з персональними даними і т.п. на території, яка не обмежена.